Ганіна Калерія Павлівна. Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат премії імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор
К.П. Ганіна народилася 20 травня 1926 р. в м. Горькому (Росія) в родині робітника.
З дитинства Калерія Павлівна мріяла стати лікарем, і у 1944 р. мрія здійснилася — вона вступила до Московського медичного інституту, який закінчила з відзнакою у 1949 р.
Ще у студентські роки Калерія Павлівна зробила свій вибір, вирішивши присвятити подальшу лікарську діяльність патологічній анатомії. Саме тому після закінчення медінституту вона вступає до аспірантури за спеціальністю «патологічна анатомія».
У 1953 р. Калерія Павлівна захищає кандидатську дисертацію і залишається працювати на кафедрі патологічної анатомії медичного інституту, де на той час викладали відомі патологи — професор Ю.М. Лозовський, професор Б.І. Мігунов і професор Б.П. Угрюмов, які зіграли важливу роль у формуванні її наукових концепцій і напрямків.
У 1958 р. К.П. Ганіна переїжджає до Києва і з 1960 р. працює в новоствореному Київському науково-дослідному інституті експериментальної і клінічної онкології МОЗ УРСР, директором якого був відомий патофізіолог — академік Р.Є. Кавецький.
З 1964 р. К.П. Ганіна — доктор медичних наук, керівник лабораторії гістоцитохімії, з 1971 р. — завідувач відділу цитогенетики пухлин. У 1966 р. їй присвоєно вчене звання професора.
З самого початку своєї роботи К.П. Ганіна визначила для себе і передала своїм учням низку основоположних принципів, які стали визначальними у всі наступні роки. Передусім, це тісна співпраця з клініцистами і максимальне наближення наукових результатів до потреб практичної онкології, дотримання постулату про єдність структури і функції в клітинах, органах та тканинах.
Її постійне прагнення використовувати в дослідженнях сучасні технології дозволило об'єктивізувати отримані дані та впроваджувати їх в онкологічну клініку.
Калерія Павлівна була новатором у науці. Вона однією з перших в Україні почала використовувати методологічні підходи генетики для вирішення актуальних проблем діагностики, терапії і прогнозу злоякісних новоутворень. Завдяки цьому у 1970-х роках сформувався новий науковий напрямок — цитогенетична діагностика передпухлинних та пухлинних процесів, який став основою для створення української школи «генетики раку».
У результаті багаторічних досліджень пухлин (злоякісна меланома, рак шлунка, молочної залози, шийки та тіла матки) К.П. Ганіною та її учнями було встановлено, що для цитогенетичних показників характерна висока інформативність і їх зміни передують фенотиповим проявам злоякісного росту. Тим самим була доведена принципова можливість використання цитогенетичних показників для диференціальної та уточнюючої діагностики передпухлинних і пухлинних процесів різного генезу.
Прикладним аспектам проведених досліджень присвячена монографія К.П. Ганіної «Цитогенетическая диагностика в онкоморфологии» (1980 р.)
Підтвердженням правильності обраного напрямку досліджень є сучасні вимоги до патолога — інтеграція морфологічних даних з результатами молекулярно-біологічних досліджень пухлин (4th EACR — OECI Joint Training Course «Molecular Pathology Approach to cancer», Netherlands, 2014).
Свідченням визнання онкогенетики як одного з важливих наукових напрямків в онкології стало успішне проведення в Україні науково-практичних конференцій за участі великої кількості дослідників з онкологічних закладів Радянського Союзу. Перша конференція, присвячена актуальним проблемам, пов'язаним з вивченням ролі генетичних чинників у виникненні та прогресії злоякісних новоутворень, відбулась у Тернополі в 1974 р. Саме тоді, з ініціативи професорів І.Т. Шевченка та К.П. Ганіної, було закладено фундамент нового напрямку медичної генетики — онкогенетики. Сам же термін завдячує своєю появою ініціаторам цієї конференції. У 1983 р. конференцію з онкогенетики було проведено в Полтаві. За часів незалежної України такі конференції проводились у 1999 р. та 2002 р. (обидві в Києві).
Паралельно з вивченням цитогенетичних змін у пухлинах та передпухлинних станах К.П. Ганіна та її учні займалися дослідженням цитологічних і цитогенетичних змін у соматичних немалігнізованих клітинах за межами первинної пухлини. Отримані до 1976 р. дані дозволили К.П. Ганіній, спільно з академіком Р.Є. Кавецьким, сформулювати положення про цитологічну реактивність організму-носія пухлини, що стало новим напрямком наукових досліджень в онкології. Комплексні розробки по цій проблемі, виконані співробітниками відділу під керівництвом К.П. Ганіної, були узагальнені в колективній монографії «Цитологическая реактивность онкологического больного» (1995 р.).
В останні роки життя наукові інтереси К.П. Ганіної були зосереджені на вивченні ролі генетичних факторів у виникненні злоякісних новоутворень. Вона займалася також розробкою нового напряму в онкології «Генетика раку і навколишнє середовище». Саме в цей період (1990-ті роки) Кабінетом Міністрів України була затверджена Державна науково-технічна програма «Збереження
генофонду населення України», в рамках якої К.П. Ганіна очолила проект «Вивчення спадкової схильності до онкологічних захворювань і гемобластозів».
Ідея Калерії Павлівни про створення в Україні перманентної наукової програми, спрямованої на вивчення змін у геномі пухлинних і соматичних немалігнізованих клітин при виникненні і розвитку пухлинного процесу, була втілена в життя. У 2006 р. відділи Інституту завершили виконання 5-річної програми НАН України «Особливості функціонування онкогеному», над якою працювали з 2002 р. Її логічним продовженням була програма під назвою «Молекулярні механізми росту та прогресії злоякісних новоутворень» (2007-2011 рр.).
Звертаючись до творчого спадку К.П. Ганіної, можна констатувати, що вона мала широке коло наукових інтересів. Калерія Павлівна є автором більше ніж 400 наукових праць, серед яких 11 монографій та глави у шести колективних монографіях. К.П. Ганіна була експертом ВООЗ з гістологічної класифікації пухлин яєчка. Під її керівництвом виконано і захищено 12 докторських і 26 кандидатських дисертацій. К.П. Ганіна була членом трьох кваліфікаційних рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій, членом редколегії журналів «Цитология и генетика» і «Буковинський медичний вісник».
З 1977 по 1992 рр. вона була головою Київського міського та обласного товариств патологоанатомів, заступником голови Республіканського товариства патологоанатомів, членом правління Всесоюзного товариства патологоанатомів. У 1986 р. К.П. Ганіній присвоєно почесне звання Заслуженого діяча науки і техніки України.
У 1995 р. їй присуджено іменну премію ім. О.О. Богомольця НАН України.
Калерія Павлівна була цілісною натурою: зібраною, енергійною, цілеспрямованою, наполегливою і безмежно відданою справі, якій присвятила усе своє життя. Надання консультативної діагностичної допомоги було для неї священним обов'язком лікаря. Вона не шкодувала на це ні сил, ні часу.
У служінні науці полягав сенс всього життя Калерії Павлівни. Будучи непересічною особистістю і чудовою людиною, вона залишила на землі яскравий слід й заслужила добру пам'ять про себе.
Підписи до фотографій:
- Ганіна Калерія Павлівна. Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат премії імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор
- Зав. лабораторії гістоцитохімії К. П. Ганіна розглядає один з експонатів свого архіву унікальних макропрепаратів органів і тканин людини. Київ, 1964 р.
- К.П. Ганіна з працівниками у своєму робочому кабінеті. Сидять: канд. мед. наук Л.З. Поліщук, К.П. Ганіна, А.К. Дергунова, С.С. Кірєєва; стоять: канд. мед. наук Л.А. Налєскіна, В.Є. Іщенко, Л.Б. Яблонська. Київ, 1983 р.
- Під час перерви між засіданнями II Всесоюзної конференції з автоматизації цитологічних досліджень: зліва проф. А.С. Петрова, акад. НАНУ З.О. Бутенко, К.П. Ганіна. Київ, 1983 р.
- Президія II Всесоюзної конференції з автоматизації цитологічних досліджень: канд. мед. наук Н.В. Бородай, канд. тех. наук В.Л. Ісаков, акад. НАНУ В.Г. Пінчук, К.П. Ганіна, канд. мед. наук Л.М. Ісакова; доповідач — проф. А.С. Петрова. Київ, 1983 р.
- К.П. Ганіна з колегами з Новосибірська і Грузії — канд. біол. наук Н. Ясаковою (праворуч) і проф. Р.А. Габунія (позаду, ліворуч) в залі засідань на Всесоюзній конференції «Структура і функція клітинного ядра». Київ, 1987 р.
- Президент НАН України Б.Є. Патон вручає К.П. Ганіній урядову нагороду. Київ, 1986 р.
- Учасники Великої Вітчизняної війни К.П. Ганіна і проф. І.Т. Шевченко серед друзів-ветеранів війни
- К.П. Ганіна зі своїм чоловіком проф. І.Т. Шевченком вдома, за святковим столом
- К.П. Ганіна з директором ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького НАН України академіком НАН України В.Ф. Чехуном і колегами — докт. мед. наук Л.М. Ісаковою і проф. В.Р. Бариляком. Київ, 1999 р.
- II з'їзд онкологів країн СНД, секція онкогінекології: перший ряд — проф. Л.І. Воробйова, К.П. Ганіна, проф. Є.В. Коханевич; другий ряд — канд. мед. наук І.М. Іванова, канд. мед. наук Ж.К. Горбунова, докт. мед. наук Л.М. Ісакова, проф. Є.Є. Вишневська, канд. мед. наук Ю.С. Доценко. Київ, 2000 р.
- Останній виступ К.П. Ганіної на конференції, присвяченій 80-літньому ювілею