Підвищення ефективності фотодинамічної терапії пухлин шляхом застосування досягнень нанотехнологічної науки


Метою проекту є розробка нового методу фотодинамічної терапії пухлин (ФДТ), котрий перевершував би за ефективністю існуючі світові аналоги, завдяки використанню оригінальних нанокомпозитних препаратів.

ФДТ є сучасним перспективним методом лікування пухлин, який нещодавно увійшов в онкологічну практику. Принцип методу полягає в тому, що хворому вводять нетоксичний фарбник, котрий має здатність селективно накопичуватись у пухлині. При подальшому опроміненні її яскравим лазерним світлом (безпосередньо, якщо пухлина знаходиться на поверхні тіла, або через ендоскоп, якщо вона розташована в стравоході, шлунку, бронхах, сечовому міхурі тощо) накопичений в пухлині фарбник активується та ініціює в пухлинних клітинах низку процесів, які ведуть до загибелі клітин.

Метод ФДТ відрізняється виключною вибірковістю протипухлинної дії, бо навіть випадкове освітлення нормальних тканин не пошкоджує їх, завдяки відсутності в них фарбника. ФДТ є мінімально травматичним методом, який при пухлинах певного типу дозволяє уникнути хірургічної операції, і, до того ж, практично не викликає побічних реакцій. На жаль, світло слабо проникає в тканини, і тому ФДТ забезпечує повне вилікування тільки при початкових формах раку, малих та плоских пухлинах.

В лабораторії квантової нанобіології ІЕПОР ім. Р.Є.Кавецького НАН України синтезований і досліджується оригінальний нанокомпозит фарбника для ФДТ з колоїдним золотом. Експерименти на тваринах з пухлинами показали, що золоті наночастинки не тільки підвищують накопичення препарату в пухлинах, але, завдяки унікальним оптичним властивостям золота, ще й значно підсилюють світлове пошкодження пухлинних клітин навіть в глибині пухлини, куди проникає мало світла. Внаслідок цього успішному лікуванню піддаються пухлини більшого розміру.

Таким чином, реалізація проекту і запровадження розробки в практику охорони здоров'я забезпечила б для вітчизняної онкології доступність методу ФДТ (котрий поки що в Україні відсутній) в оригінальному варіанті, прогнозована ефективність якого має перевищувати ефективність відомих аналогів.

Практичне застосування методу В умовах сьогоднішньої України метод має знайти практичне застосування, в першу чергу, у відповідних відділеннях інститутів МОЗ та НАМН України, 5 державних лікувально-діагностичних центрах, 73 обласних онкологічних диспансерах та в кількох центральних лікарнях, не враховуючи приватних клінік
Потреба у фінансах Орієнтовна вартість робіт складає 10-15 млн. грн. на дворічний період
Строки Орієнтовні строки закінчення розробки — два роки з моменту початку фінансування
Що буде в кінцевому варіанті Має бути запропонований для впровадження в медичну практику новий для України перспективний метод лікування онкологічних хворих. Очікується, що, у разі успішної реалізації проекту, розроблений оригінальний варіант методу буде, принаймні, не поступатись за ефективністю кращим зарубіжним аналогам
Керівник М.Ф. Гамалія, д.б.н., проф., лауреат Державної України в галузі науки техніки, зав. лабораторії квантової нанобіології ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького НАН України
72 | 2017-02-02  2866