12 лютого 2020 р. — Парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення»

Посилання на оргінал сюжету

IEPOR на YouTube

12 лютого 2020 р. у Верховній раді України відбулись Парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення».  Слухання проводились відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14 січня 2020 р.


event 2020 02 13 2

Відкрила слухання, заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк, яка зазначила, що цю хворобу щорічно у світі виявлять у понад 35 мільйонів осіб. Рак також є другою з основних причин смерті людини і щороку ця хвороба забирає до 10 мільйонів життів.

За її словами, ситуація в Україні є набагато гіршою, такою, що становить загрозу національній безпеці. Вона також відзначила, що кожного року понад 137 тисяч наших громадян дізнаються, що вони хворі на рак. Щороку ця хвороба забирає життя близько 64 тисяч українців.

Заступниця Голови Верховної Ради України нагадала, що у Цілях сталого розвитку ООН та резолюції Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я від 2017 року містяться заклики до національних урядів щодо комплексного вирішення питань пов’язаних з боротьбою з раком та зменшенням смертності від цього захворювання.

«Кабінету Міністрів України необхідно терміново розробити та затвердити Національну стратегію контролю онкологічних захворювань до 2030 року. Попередня «Загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями», прийнята Верховною Радою Законом від 23.12.2009 р., була розрахована на період до 2016 року. Неприпустимою є ситуація, коли більше 4 років в країні відсутній дієвий план дій з такого життєво-важливого питання», - наголосила О. Кондратюк.

У засіданні брали участь: народні депутати України, представники Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національної академії медичних наук України, міжнародних організацій, професійних медичних асоціацій, провідних науковців та практикуючих лікарів з усіх регіонів України, представники громадськості.

З тематичними доповідями виступили Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, народний депутат України, голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Валерій Зуб, голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, виконуюча обов’язки голови Національної служби здоров’я України Оксана Мовчан, президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк та інш.


event 2020 02 13 2

Серед провідних фахівців — онкологів з доповіддю «Виклики і противаги онкології XXI століття» до слова був запрошений директор Інституту експериментальної патології онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України, академік НАН України Василь Чехун:

Шановний голово та учасники парламентських слухань!

Практика розвинутих країн світу довела, що однією із ключових детермінант, які охоплюють інтереси всього суспільства – Здоров‘я є головним чинником благополуччя кожної Людини. Саме тому, цивілізовані країни значну увагу концентрують на системі охорони здоров‘я, як важливій складовій соціально-економічного розвитку Держави.

Виникає питання: Де наше місце в цьому вимірі?

За темпами поширення онкопатології, тут ми «кращі», Україна займає друге місце в Європі. В Україні більше 1 мільйона хворих, що чітко визначає рівень суспільного здоров‘я. Через запізнілу діагностику біля 40% хворих помирають протягом першого року після встановлення діагнозу, що невипадково часто асоціюється з вироком. Для порівняння- у розвинутих країнах цей показник майже в 2 рази нижчий. Сумна статистика захворюваності та високий рівень смертності відзеркалює не лише численні медико-біологічні проблеми у сфері онкології, але й створює нові соціально-економічні виклики в державі. Зусилля системи охорони здоров‘я в рамках попередніх програм по боротьбі з онкопатологією не виправдали очікуваних сподівань хворих та їх рідних.

Крім того варто зазначити, що в процесі агресивності Терапії клініцисти часто не враховують резервні можливості Організму хворого.

Пріоритет нашої Школи спрямований на допомогу Організму у боротьбі із злоякісним процесом. Я хочу нагадати, що наша установа 60 років тому була створена як Інститут експериментальної і клінічної онкології.

Нами, наряду із технологіями раннього виявлення злоякісного процесу, обґрунтовані основи імунотерапії та розроблено технологію модифікації пухлино-асоційованих антигенів, які стають джерелом активації імунної відповіді на появу злоякісних клітин та їх подальше знищення. Лише за цими напрямами співробітники інституту імені Р.Є. Кавецького у 2015 та 2017 роках удостоєні Державної премії України.

Вітчизняні науковці мають й інші надзвичайно перспективні розробки із доказаною клінічною ефективністю, завдяки яким можна суттєво знизити смертність та покращити якість життя хворих.

Нажаль досягненнями вітчизняних вчених цікавляться переважно закордонні фахівці. На Міжнародному форумі, який відбувся в кінці минулого року в Києві, ми обговорювали широкий спектр фундаментальних і прикладних питань скринінгу, профілактики, ранньої діагностики і індивідуалізації терапії хворих. За участю керівництва Організації Європейських інститутів раку за круглим столом ми розглядали питання імплементації Європейських норм надання медичної допомоги онкологічним хворим. У них забезпечено 4 рівні такої допомоги: від первинного до вищого, де все чітко регламентовано. В Європі передбачено 1 Онкоцентр вищої категорії на 5 млн населення. У нас 30 таких центрів, що у нас 150 млн населення? Інтерес з боку МОЗ до цього надважливого для України науково-практичного форуму був НУЛЬОВИМ.

І тут же, як тепер Модно, із інсайдерських каналів стало відомо, що МОЗ України розробляє «власну» стратегію онкологічної галузі.

Це добре! Але яку?

І тут я згадую один із любимих висловів вельмишановного Президента НАН України академіка Б.Є. Патона: «Скромність це добре, але до межі коли це не заважає справі». Тому в цій ситуації дозволю собі зазначити: Ваш покірний слуга – єдиний академік НАН України в цій галузі та експерт міжнародного рівня, тому хотів би бути переконаним що ця стратегія відповідає світовим стандартам! Чи знову все буде сконцентровано лише на закупівлі лікарських засобів? Я розумію, що тут межі немає, а особливо коли появляються бізнес інтереси.

Якщо ми ставимо за Мету знизити ризики захворюваності, смертності та підвищити якість допомоги онкологічним хворим нам потрібна інша ПРОГРАМА.

Впевнений, що в цій галузі можна швидко зробити результативні кроки і довести суспільству, що пріоритетом Держави є ЗДОРОВ‘Я НАЦІЇ.

У вітчизняних науковців багато напрацювань, але мало можливостей для їх реалізації.

Нам потрібно створити сучасну збалансовану ПРОГРАМУ, яка б дозволила рухатись в одному напрямку Всім, хто працює у цій сфері. Позитивного результату від такої Програми варто очікувати, в тому випадку, якщо вона буде створена на основі КОМПЛЕКСУ МЕДИКО-БІОЛОГІЧНИХ, СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ, НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ ТА ЗАКОНОДАВЧИХ ЗАХОДІВ та спрямована на впровадження сучасних науковмісних технологій скринінгу, профілактики та ранньої діагностики злоякісних новоутворень.

Тільки за цих умов суспільство зможе переконатись, що страшний діагноз – ОНКОЛОГІЯ перестає звучати як ВИРОК.

Наприкінці засідання Заступник Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк наголосила: «Ми почули багато конструктивних пропозицій. Сьогоднішня дискусія була надважлива і ми довго на неї чекали. Тому усі пропозиції мають увійти до Рекомендацій парламентських слухань» та зазначила, що Стратегія боротьби із онкозахворюваннями буде найближчим часом прийнята і заслухана у Верховній Раді України.

719 | 2020-12-01  2501

Підписка на розсилку

Ви можете підписатися на отримання інформаційних повідомлень про з'їзди, конференції, наукові семінари та інші заходи, що проводяться IEPOR

 Підписатися

  • events-00.jpg
  • events-01.jpg
  • events-02.jpg
  • events-03.jpg
  • events-04.jpg
  • events-06.jpg

iepor www logo