17 травня 2018 р. — в ІЕПОР пройшли заходи у рамках Всеукраїнського фестивалю науки, присвяченого 100-річчю Національної академії наук України

science festival17 травня 2018 р. в Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України пройшли заходи у рамках Всеукраїнського фестивалю науки, присвяченого 100-річчю Національної академії наук України.

В цей день інститут відвідали учні 8 – 10 класів гімназії №179, загально-освітніх шкіл №286 та №186 м. Києва. Школярі мали змогу поспілкуватися з директором інституту, академіком В.Ф. Чехуном та задати йому найрізноманітніші питання.

Молоді вчені інституту підготували для учнів науково-популярну лекцію «Видатні вчені України та наукові винаходи в області біології та медицини» та провели вікторину-гру «Подорож по організму людини», переможці якої отримали цінні подарунки.

Цікавим продовженням стала розповідь заступника Генерального директора Київського зоопарку С.В. Харькова про значення зоопарків для збереження живої природи.

На завершення для школярів було проведено екскурсію по лабораторіям інституту, під час якої діти змогли долучитися до виконання деяких експериментів, зокрема, самостійно виділити ДНК з банану та виготовити мікроскопічні препарати.

Найбільш цікаві питання, які учні задали директору інституту В.Ф. Чехуну під час зустрічі та відповіді на них наведено нижче.

1. Чи є імовірність того, що людина вилікується від раку?

Так, більшість видів раку є виліковними, якщо діагностуються на ранніх стадіях захворювання. Крім того, сучасні підходи до терапії онкологічних захворювань дозволяють лікувати рак більш пізніх стадій. Над розробкою нових ефективних способів ранньої діагностики і терапії онкологічних захворювань сьогодні працюють провідні наукові колективи всього світу. Значний прогрес, досягнутий в останні роки у розумінні молекулярно-біологічних змін, що відбуваються у пухлинних клітинах, а також розвиток нанотехнологій може призвести до створення принципово нових підходів до лікування раку.

2. Хіміопрепарати – це цитостатики, які блокують поділ пухлинних клітин. А яким чином їх дія позначається на всіх інших здорових клітинах? І як на стовбурових клітинах кісткового мозку?

Звичайно, хіміопрепарати діють не лише на пухлинні клітини, але і на здорові клітини організму, викликаючи у них появу різноманітних пошкоджень. Особливо вираженим є їх вплив на клітини, які інтенсивно діляться (наприклад, клітини кісткового мозку, шлунково-кишкового тракту та ін.), що є причиною серйозних побічних ефектів і ускладнень при проведенні хіміотерапії. Правильно підібрана доза хіміопрепарату дозволяє викликати загибель пухлинних клітин при мінімумі негативних наслідків. На сьогодні розробка способів адресної доставки цитостатиків у пухлину, що дозволяє зменшити їх негативний вплив на здорові тканини, є одним із перспективних напрямків досліджень.

3. Відомо, що у всіх людей є ракові клітини, проте про це багато хто не знає. Як це донести людям? Як вберегти своє здоров’я?

Найпершим і найпростішим кроком у профілактиці раку є дотримання здорового способу життя з молодих років. Зокрема, правильне харчування та регулярна фізична активність значно знижують ризик захворіти на рак протягом життя. Крім того, потрібно регулярно проходити профілактичні обстеження та при погіршенні стану здоров’я одразу звертатися до лікаря.

4. Чи можливо розгадати таємницю генетичного коду?

Те, що генетична інформація є закодованою у вигляді послідовності нуклеотидів (генетичного коду) у молекулі ДНК і визначає послідовність амінокислот у білках відомо з середини ХХ ст. У 2003 році успішно завершився проект “Геном людини”, в рамках якого було проведено секвенування геному людини, тобто визначення послідовності розміщення нуклеотидів у ланцюгу ДНК. На сьогодні актуальним є питання інтерпретації результатів секвенування. Крім того, не до кінця визначеною залишається функція багатьох генів, а також способи регуляції їх експресії. Над вирішенням цих проблем працюють у багатьох лабораторіях світу.

5. Чи може виникнути пухлина у зародку під час вагітності?

Так, існує категорія вроджених (ембріональних) пухлин, що формуються під час внутрішньоутробного розвитку людини. Причини їх виникнення, як і загалом раку, на сьогодні активно вивчаються. Проте, вже зараз відомо, що дія негативних факторів зовнішнього середовища, зокрема тютюнового диму, алкоголю та наркотичних речовин, підвищує ризик розвитку пухлин у плода. Саме тому відсутність шкідливих звичок є запорукою не лише власного здоров’я, але і здоров’я майбутніх поколінь.

6. Чи можна подовжити життя людини, впливаючи на мітохондрії? Чи краще обрати інший шлях (наприклад, трансплантацію органів)?

На сьогодні існує багато наукових напрямків, що мають на меті покращення якості життя людини та подовження його тривалості. При цьому, часто такі дослідження є рівноцінними з точки зору їх актуальності та перспективності. Тому, необхідно підтримувати і розвивати кожний із зазначених напрямків.

7. Чи справді ситуація з глобальним потеплінням безнадійна? Чи можна запобігти апокаліпсису? Скажіть будь ласка, що і як потрібно зробити, щоб СО2 не зруйнував нашу планету?

Дійсно, глобальне потепління є однієї з найбільш актуальних проблем сучасності. Проте це ніяк не означає, що потрібно піддаватися апокаліптичним настроям. На сьогодні розроблено масштабні міжнародні програми, покликані запобігти змінам клімату і підвищенню температури на планеті, що дає надію на уповільнення темпів глобального потепління та уникнення його негативних наслідків.

8. Що таке імунотерапія раку? Чи може вона замінити хіміотерапію?

Імунотерапія пухлин - це комплекс заходів, які направлені на стимуляцію основних клітинних та гуморальних ланок протипухлинного імунітету для елімінації (вилучення) пухлинних клітин. На сьогодні доведено, що імунотерапія більш ефективна за умов видалення первинної пухлини, тому цей метод лікування онкологічних хворих використовують, зазвичай, у комплексі з основними методами (хірургічний, променева терапія, хіміотерапія). Щодо питання "Чи може імунотерапія замінити хіміотерапію?" то, згідно результатів досліджень, більш ефективним є лікування, коли поєднують хіміотерапію і імунотерапію; застосування імунотерапії може сприяти зниженню доз хіміопрепаратів, внаслідок чого знижується загальна токсичність.


642 | 2018-05-30  1777

Підписка на розсилку

Ви можете підписатися на отримання інформаційних повідомлень про з'їзди, конференції, наукові семінари та інші заходи, що проводяться IEPOR

 Підписатися

  • events-00.jpg
  • events-01.jpg
  • events-02.jpg
  • events-03.jpg
  • events-04.jpg
  • events-06.jpg

iepor www logo