4–5 лютого 2019 р. в м. Києві за ініціативи та підтримки Ради молодих учених на базі ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького відбулася науково-практична конференція молодих вчених «Фундаментальна медицина: інтегральні підходи до терапії хворих з онкопатологією», присвячена Всесвітньому дню боротьби проти раку.
Відзначення цієї дати мало на меті висвітлення вагомих наукових досягнень молодих учених у розв'язанні найгостріших проблем сучасної онкології та обмін передовими знаннями і досвідом з провідними фахівцями в цій галузі.
Відкрив Конференцію директор ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького НАН України, д.м.н., проф., академік НАН України В.Ф. Чехун, який відзначив пріоритетність тісної співпраці дослідників в галузі експериментальної та клінічної онкології та відмітив ефективність реалізації багаторічного досвіду співпраці між Науковою радою «Злоякісні новоутворення» НАН України та Міжвідомчою проблемною комісією НАМН та МОЗ України «Онкологія», що є вагомим підгрунтям для координації наукової, науково-впроваджувальної та освітянської діяльності, а також поглиблення знань в галузі експериментальної та клінічної онкології.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся голова Національної асоціації онкологів України, голова проблемної комісії МОЗ і НАМН України «Онкологія», д.м.н., проф., чл.-кор. НАМН України, Ю.В. Думанський, який підкреслив, що плідна співпраця науковців та лікарів дозволить знайти нові підходи до вирішення цієї складної проблеми людства.
В ході конференції молоді дослідники мали змогу заслухати доповіді провідних вчених-фахівців в галузі онкології та біології раку. У ключовій лекції академіка НАН України В.Ф. Чехуна «Сучасні вектори фундаментальних досліджень в контексті проблем клінічної онкології» було висвітлено найбільш актуальні питання сучасної онкології, зокрема проблеми пухлинної гетерогенності та пошуку оптимальних панелей біомаркерів, що можуть бути використані у діагностиці і лікуванні онкологічних хворих.
Чл.-кор. НАН України О.Г. Мінченко (Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України) представив доповідь «Розшифрування інтегральних механізмів регуляції метаболізму є фундаментом для розробки інтегральних шляхів терапії онкологічних захворювань», у якій розкрив роль біологічного годинника, стресу ендоплазматичного ретикулума та некодуючих елементів геному у злоякісній трансформації клітин.
Значний інтерес викликала лекція д.б.н. О.В. Кашуби (ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького НАН України) «Репрограмування нормальних та пухлинних клітин для терапії раку», у якій було висвітлено сучасні уявлення щодо можливостей перепрограмування соматичних клітин у індуковані стовбурові клітини та застосування стовбурових клітин у медицині.
Проф. Л.Б. Дробот (Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України) презентувала лекцію «Адаптерні протеїни як фактори контролю епітелійно-мезенхімного переходу», яка стосувалася ролі адаптерних протеїнів у регуляції епітелійно-мезенхімного переходу та визначенні фенотипу пухлин.
Новітні уявлення щодо процесів імунної відповіді при пухлинному рості та перспективи застосування імунотерапії у лікуванні онкологічних захворювань були висвітлені у доповіді д.б.н. Н.М. Храновської (Національний інститут раку) «Імунологія злоякісного процесу: сучасні погляди та теоретичні і прикладні аспекти проблеми».
К.б.н. І.І. Ганусевич (ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького НАН України) у своїй лекції «Метаболічний синдром і рак: роль дисфункціональної жирової тканини» розкрила питання асоціації метаболічних порушень, ожиріння і онкологічних захворювань.
Про перспективи використання трансгенних тварин для вивчення функціонального стану онкогенів розповіла проф. Т.Л. Сивик (Білоцерківський національний аграрний університет) у лекції «Технологія створення моделей трансгенних тварин для функціонального дослідження рецептора ERBB2».
Програма конференції включала секційні засідання за напрямами:
- «Пухлинна гетерогенність та прогресування злоякісного процесу»
- «Онкомаркери у діагностиці і терапії раку»
- «Імунотерапевтичні підходи до лікування хворих зі злоякісними новоутвореннями»
- «Генетика раку»
- «Молекулярні механізми злоякісної трансформації».
У рамках секційних засідань представили доповіді 16 молодих вчених, аспірантів та студентів. Доповіді молодих науковців стосувалися різних аспектів фундаментальних досліджень раку (В. Холоднюк, І. Горак, І. Прохорова, Д. Горбик), пошуку і впровадженню нових підходів до діагностики онкологічних захворювань (А. Поліщук, М. Дащенко, В. Сарнацький, О. Пославська), їх моніторингу (Т. Яловенко, О. Манковська, О. Брєєва, М. Яновицька) і терапії (А. Бурлака, Д. Махмудов, А. Машуков, В. Максимовський, К. Малярчук).
Постерна сесія включала в себе доповіді 20-ти молодих науковців.
Під час другого дня конференції учасники мали змогу відвідати навчально-практичні майстер-класи з сучасних методів молекулярно-біологічних досліджень: ПЛР у реальному часі, проточної цитометрії, імуногістохімії, методу ДНК-комет.
При підведенні підсумків конференції учасники відзначили високий сучасний рівень наукових досліджень і впроваджень у медичну практику.
Загалом в роботі науково-практичної конференції взяли участь біля 80 делегатів, які представляли наукові, медичні та освітянські заклади України.
Установи, представники яких взяли участь у конференції
- Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України, м. Київ.
- Національний інститут раку, м. Київ.
- Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, м. Київ.
- Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, м. Київ.
- Інститут молекулярної біології і генетики НАН України, м. Київ.
- Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, м. Київ.
- Київський міський клінічний онкологічний центр, м. Київ.
- ДУ «Дніпропетровська медична академія», м. Дніпро.
- Одеський національний медичний університет, м. Одеса.
- КУ «Одеський обласний онкологічний диспансер», м. Одеса.
- ДУ «Інститут медичної радіології ім. С.П. Григор'єва НАМН України», м. Харків.
- ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України», м. Київ.
- ДУ «Інститут нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова НАМН України», м. Київ.
- Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, м. Харків.
- Навчально-науковий центр «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, м. Київ.
- Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ.
- Білоцерківський національний аграрний університет, м. Біла Церква.
Конференція відбулася за підтримкою Благодійного фонду «Єдність проти раку».
Захід зареєстровано в ДНУ УкрІНТЕІ (посвідчення про реєстрацію №654 від 20 грудня 2018 р.)